Günübirlik Doğa ve Kültür Turları
İstanbul, Türkiye
Booking Options
Date Select
Who No. Price
Adults 195 ₺

Total 195 TL
Deposit Now 49 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Günübirlik Doğa ve Kültür Turları
Description

Günübirlik Doğa Kültür Turları

Pandemi döneminde hepimiz için çok fazla değişen  durum oldu. Bizlerde turlarımızda çeşitli değişiklikler yapmak istedik.  Daha çok kısa dönemli değişikleri ile gezi planlarımızı burada topluyoruz. 

Pandemi sonrasındaki hazırlıklarımızla ilgili yazı aşağıda;

Ayrıca, ister aşağıdaki program; ister kendi belirleyeceğin bir rotada tamamen size özel gezi düzenleyebiliriz ;) Detaylar için bize ulaşman yeterli... 

KASIM AYI GEZİLERi... 

Kılıçkaya-Bağcağız Rotası / 07 Kasım Pazar

Parkur Nerede? Sakarya ili Taraklı ilçesinin Hark köyü ile Geyve ilçesi Bağcağız köyü arasında.

Plan nasıl olacak? İnişli çıkışlı güzel bir rota olacak. Yürüyüşün ilk 2 saatini meşe-çam ormanları içinden patikalardan çıkış yapacağız. Devamında Kılıçkaya kütlesinin doğusundan dolanarak tam güneybatı yönünde, daha önce keşfettiğimiz patikalardan 2 saatte Bağcağız köyüne ineceğiz. Yürüyüş süremiz yaklaşık 5 saati bulacak. Tertemiz dağ havası, muhteşem panoramalar, şifalı dağ suları, yaban meyveleri, köy evinde alacağımız yemekler ve Alifuatpaşa’nın geleneksel nevaleleri; köy ekmeği, mantar, ayva ve daha bir çok güzellik bizi bekliyor J

Yola Çıkış?
İncirli 06.30,Levent Durakları 07.00 ,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Cebimden ne çıkacak? 195 TL

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EKİM AYI GEZİLERi... 
Davlumbaz Yaylası'ndan Sülüklügöl'e / 09 Ekim Cumartesi

Parkur Nerede? Sakarya ili Dokurcun beldesi Davlumbaz Yaylası ile Bolu ili Mudurnu ilçesi’nde bulunan Sarıyer Gölü yani Sülüklügöl arasında.

Plan nasıl olacak? Araç ile Davlumbaz Yaylası’na kadar çıkacağız. Oradan yürüyüşe başlayıp yaklaşık yarım saat açık yaylalardan yürüyüp, hem de alıç toplayarak gölü bir tabak gibi yukarıdan gören seyir terasına varacağız. Burada kısa bir mola verip muhteşem manzaralar alacağız. Devamında hafif inişli çıkışlı patikalar ile yine açık alanlardan devamla yaylaları geçeceğiz. Tabii ki önümüze çıkan alıç ağaçlarını da ziyaret edeceğiz.

Devamında ise yaklaşık 400 metrelik orman içi dik bir iniş yapacağız. Patikası olmayan ama tutacak bolca dal olan bir orman içi iniş. Öyle ki bu ineceğimiz alanda olasılıkla daha önce hiçbir canlının ayak izi yoktur J Göle indiğimizde ise isteyenler buradan bir buçuk saatlik patika yol yürüyüşü ile aşağıya üçüncü köprüye dek yürüyecek. Diğer katılımcılar da alanın dışında bizi bekleyen aracımıza binerek üçüncü köprüye gideceğiz. Orada derenin kıyısında mangalı yakıp sucukları atacağız. Semaverde çay da demlenecek tabii ki. Bir güzel karnımızı doyurup sonra da dönüş yoluna geçeceğiz. Kente varışımız da 22.30 gibi olabilir.

Yola Çıkış?
İncirli 06.30,Levent Durakları 07.00 ,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 12.00 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 22.30 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Köyde kahvaltı + sucuk barbekü dahil 195 TL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taraklı-Göynük Gezisi / 23 Ekim Cumartesi

Parkur Nerede? Sakarya ili Taraklı İlçesi ile Bolu Göynük arasında

Plan nasıl olacak?  Saat 09.30 gibi Alifuatpaşa’ya varıp beldenin meydanında güzel bir kahvaltı yaparak güne başlayacağız. Devamında 650 yıllık bir köprüden geçip eski Ankara yolundan devamla manzaralı bir yolculuk ile bir saatte Taraklı ilçesine varacağız. Taraklı beldesinin sokaklarını, konaklarını, eski yapılarını kısa bir yürüyüş ile göreceğiz. Keza bugün kentin pazarı da kuruluyor. Bir pazar ziyareti yapıp yöresel ürünleri satın alabiliriz; özellikle o zamanda çıkmış olacak olan “kanlıca mantarı” , köy yumurtaları , peynirleri ve mevsim sebze meyveleri mühim :) Bir de bu ilçenin ünlü köpüklü helvası var. Taraklı’dan ayrılıp direksiyonu doğuya kırıyoruz. Güzeller güzeli Göynük kentini tepeden gören bir yerde fotoğraf molası verdikten sonra yola devam edip Çubuk Göl’e varacağız. Göl kıyısında kısa bir yürüyüş yapıp göl kenarında kalender bir köy tesisinde lezzetli köy yemekleri yiyeceğiz , tabii ki sucuk ızgara da yaparız. Burada da köylü kadınların ürünlerinden satın alabiliriz , özellikle de bulabilirsek tarhana.

Ardından dönüşe geçip Göynük kentini gezmeye koyuluyoruz. Göynük’de önce yokuşlu ama kısa bir yol ile yukarıya saat kulesine çıkıp kentin panoramasını alacağız. Sonra da konaklar arasından bir yürüyüş ile aşağıya ineceğiz. Göynük’de tam 700 yıllık kadim eserler göreceğiz ve adı burası ile özdeşleşen Akşemsettin’den bahsedeceğiz. Son olarak sadece burada bulabileceğimiz çok özel bir ürün olan “uğut”u bulabileceğimiz bir köy ürünleri dükkanına gideceğiz. Keza oradan yöreye özgü erik kuruları ve “bombay” fasulyesi de satın alabiliriz. Köy kahvesinde dinlenip bir yorgunluk çayı kahvesi içip dönüş yoluna geçeceğiz. Kente varışımız da 22.00 gibi olabilir.

Yola Çıkış?
İncirli 06.00,Levent Durakları 06.30 ,Kadıköy Evl.07.00 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 11.00 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 22.00 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Yemek dahil 195 TL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Domuzderesi / Eskiyayla-Seferler Parkuru / 24 Ekim Pazar

Parkur Nerede? Sakarya ili Eskiyayla Köyü ile Soğucak Yaylası arasında

Plan nasıl olacak?  Rotaya klasik şekliyle Eskiyayla köyü odun deposundan başlayacak. Öküzyatağı Çayırlığı’nı geçip o müthiş bir dere inişi yapacağız. Sonra da Soğucak Yayla’ya giden yokuşlu yolu çıkıp o patikada bolca bulunan yabani karayemiş ağaçlarını ziyaret edeceğiz. Özellikle şekeri olanlar için bire bir bu yaban yemişlerini toplayıp orman içine girecek ve ince patikadan devamla doğuya gideceğiz. Bu rotamızın tam ortasında Akçay Barajı yapıldı. Baraja doğru yol alıp inişe geçeceğiz. Barajı görüp bir yerden de karşıya geçip vadideki yoldan da önce Kırca Yaylası sonra da Seferler mahallesindeki her zamanki evimize, Emine annenin evine varacağız.

Yola Çıkış?
İncirli 06.30,Levent Durakları 07.00 ,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 11.30 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 22.30 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Yemek dahil 195 TL


EYLÜL AYI GEZİLERi... 

Karagöl Yaylası / Belpınar Parkuru 19 Eylül Pazar

Sonbahar ile beraber çoktandır yapmadığımız bu geleneksel rotamızı yapacağız. Bu parkuru iki versiyon olarak yapacağız , isteyenler 5 isteyenler 2,5 saat yürüyecek. Parkur sonunda Belpınar köyünde eski muhtar Rafet’in evinde ağırlanırız ve eşi Ayşe’nin benzersiz lezzetli yemeklerini yeriz on yıllar boyunca. Çiftin tek çocuğu Oktay önümüzdeki ay evleniyor. Bu geleneksel rotayı biraz erken yapmamızın nedeni bu düğün. Corona nedeni ile bizi yine her zamanki gibi evde ağırlayın diyemeyiz tabi ki. Lakin bu kadim dostumuzun düğününe küçük bir katkı da bizden olsun derim.

Parkur Nerede? Sakarya ili Taraklı ilçesi Karagöl yaylası ile Belpınar köyü arasında.

Plan nasıl olacak? Kentten çıkışımız 08:30 gibi olacak. Bir Alifuatpaşa molası verip saat 11.30 gibi Taraklı ilçesi Tuzla köyü’ne varacağız. İsteyenler buradan başlayacak olan bir rota ile Karagöl/Belengerme yolu ile Belpınar köyüne varacak ,yaklaşık 5 saatte. İsteyenler ile Karagöl Yaylası’nı da araç ile geçip Belengerme’ye çıkacağız. Buradan hep inişli bir rota ile muhteşem görsel bir vadiye inip elma armut ağaçlarını da ziyaret edip şifalı pınarları da içip en fazla 2,5 saatte köye varacağız. Doğaya çıkıp da kendini “doğa ana” ile demlemek isteyen herkes gelebilir bu etkinliğe.

Köye girmeden Rafet’in bahçesinde konuşlanacak ve köy lezzetleri ile zilliği kıracağız. Yine köyden alışverişler yapabiliriz ; süt ,eğer toplanmış ise ceviz , fasulye ,v.s. Keza hava raporları yağış da veriyor Eylül başı için ,demem o ki mantarlar da çıkacak. Dolayısiyle o nefis “kanlıca mantarları”nı da hem köyden hem de mola yerimiz Alifuatpaşa’dan satın alabiliriz.

Yola Çıkış?
İncirli 06.30,Levent Durakları 07.00 ,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 11.30 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 22.00 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Köy yemekleri dahil 180 TL dir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

YABAN MERSİNİ (LİKAPA) TOPLAMA TURU YÜRÜYÜŞÜ 18 EYLÜL CUMARTESİ
Hemen her sene yaptığımız geleneksel bir toplama etkinliğidir bu. Latince adı ile “vaccinum” ailesi olup birçok türleri olan ve özellikle kuzey yarıkürenin ılıman orman altı bitki örtüsünü oluşturan yaban mersini değişik adlar ile bilinir ; likapa ,ligarpa , ayı üzümü , çay üzümü , blueberry ve Akdeniz Bölgesinde de “mut” diye adlandırılır.

1,5 metre kadar boylanan ağacın yaprakları baharda toplanıp kurutulur ve çay olarak içilebilir. Mor meyveleri ise çok faydalı olup güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Marketlerde kültüre edilmiş ve irileşmiş taneleri fahiş fiyata satılır. Biz ise en gerçek ve doğal formunu minicik taneli yaban mersinlerini toplayacağız. Sapanca’nın güneyindeki yüksek ormanların içinde yüzlerce yabanmersini ağaççığının olduğu patikalar var bildiğim oraya gideceğiz.

Plan şöyle: 
Kentten çıkışımız kahvaltımızı evde yapmış olarak , İncirli 07.30 , Levent Durakları 08.00 , Kadıköy Evl.08.30 ve E-5 duraklarından devamla yol alıp tam öğlen saatlerinde 12.00 gibi orman içi toprak yollara da girerek yaban mersini ağaçlarının olduğu yerin yakınına kadar aracımız ile gideceğiz. Belki toprak yolda bir engel çıkarsa karşımıza yarım saat kadar yürüyebiliriz.

Toplama için en elverişli şey yoğurt kapları ya da diğer saklama kapları. İki saat kadar kimi zaman orman içine de girerek toplayacağız. Yaban mersini ayıların da yiyeceği olduğu için biz de orman içine ekmek bırakacağız değiş tokuş olarak.

Toplama bitince aracımız ile geri dönecek ve Eskiyayla köyündeki orman deposunun bahçesinde piknik yapacağız belki de sucuk mangal. Tabii ki dönüş yolunda klasik Alifuatpaşa molamızı verip çarşı pazar alışveriş de yapabiliriz. Hem de pastanenin keçi sütlü dondurmaları da cabası. Kente dönüşümüz de en geç 21.00 gibi olabilir.

Parkur Nerede? Sakarya ili ve Adapazarı ili arasında.

Nasıl Bir Parkur? Kolay sayılabilecek bir parkur. Hava durumuna göre sağlam yürüyüş ayakkabısı olması faydalı olabilir.

Ne Kadar Sürer? En az 1 saat yürüyüş sürer.
Parkur Ganimeti? Sayılamayacak kadar çok. Sağaltıcı dağ havası , şifalı pınarlar , muhteşem görseller...

Yola Çıkış?
İncirli 07.30,Levent Durakları 08.00 ,Kadıköy Evl.08.30 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 12.00 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 21.00 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Köy yemekleri dahil 180 TL dir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Facebook Beğeni Sayfası

Twitter Hesabımız

YouTube Sayfamız

TamzaraTur İnstagram hesabı

İçimdekigöçebe İnstagram hesabı (Aktif)

Telegram Kanalımız

WhatSapp Duyuru Grubu

WhatSapp İletişimGELECEK GEZİLER... 
ZEYTİN TOPLAMA ETKİNLİĞİ İZNİK

Uzun zamandır, hemen her sene yaptığımız bu geleneksel etkinliğimizi bu sene de Kasım ayı ortalarında yapacağız. Geçen sene düz ayak ve zeytin toplaması rahat bir bahçeye gittik ama zeytin taneleri küçük idi. Bu sene ise daha önce gittiğimiz İznik Kaynarca köyünde Ali Ağabeyin bahçelerine gideceğiz.

Plan aynen şöyle;
Kahvaltımızı evde yapmış olarak yola çıkacağız. yol alıp saat 11.00 gibi İznik beldesinde kısa bir mola vereceğiz. Bu molada ihtiyacı olanlar topladıkları zeytini koymak için kaplar ve tuz alabilir.
Tekrar yola koyulup yirmi dakika içinde Kaynarca köyüne varacağız. Burada ana yola biraz yürüme mesafesindeki zeytin bahçelerine gidip toplamaya başlayacağız. Herkes istediği kadar toplayacak ve sonra zeytinler tartılıp sahibine günün rayicine göre bedeli ödenecek. Yaklaşık 2 saat kadar toplarız. Daha sonra bahçe sahibinin bizim için yaptığı köy yemekleri ve İznik’den aldığımız köfteler ile ağaçların altında güzel bir ziyafet çekeceğiz.

İşimiz bitince dönüş yoluna geçeceğiz. Dönüş yolumuz farklı olup karadan devamla Pamukova yolu ile Alifuatpaşa beldesine uğrayacağız. Burada da bir mola verip semtin haline gidecek ve taze/ucuz yerel sebze meyveleri satın alabileceğiz. Birer çay kahve de içip dönüş yoluna gireriz. Kente dönüşümüz de 21.00 gibi olabilir.

Ödenek; 195 TL (Ulaşım, Öğle yemeği, Rehberlik dahil)

Yola Çıkış?
İncirli 08.00, Levent Durakları 08.30, Kadıköy Evl.09.00 ve E-5 duraklarından devamla

Gezi Görselleri İçin Tıklayın... 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dikmen / Yeniyayla Parkuru 

Parkur Nerede? Sakarya ili Hendek ilçesi Dikmen köyü yaylası ile Yeniyayla köyü arasında.

Nasıl Bir Parkur? İnişli çıkışlı zor bir rota. Yürüyüşe 1650 metre rakımlı Dikmen Yaylası’ndan başlayacak ve hep batıya devamla iki iniş iki çıkış yaparak üç saatte Çiğdemli Yaylası’na varacağız. Burada bir mola verip Turnalık Yaylası’na devamla yine yokuşlu bir rota ile Yeniyayla köyüne ineceğiz. Yürüyeceğimiz alanlar ise kadim ,yaşlı ve sağlıklı yüksek göknar/ladin ormanları içinde olacak. Birkaç yaylayı geçip soğuk sular içeceğiz.

Ne Kadar Sürer? En az 6 saat sürer.
Parkur Ganimeti? Sayılamayacak kadar çok. Sağaltıcı dağ havası , şifalı pınarlar , muhteşem görseller , yürüyüşün bitimine doğru fındık ,erik ,elma ,armut ağaçları. Keza yürüyüşün biteceği Yeniyayla köyünde alacağımız köy yemekleri.

Yola Çıkış?
İncirli 06.30,Levent Durakları 07.00 ,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Muhtemel Parkura Başlangıç? 12.00 gibi.
Muhtemel “kürkçü dükkanına” Dönüş? 23.00 gibi.

Cebimden ne çıkacak? Köy yemekleri dahil ... TL dir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CECELER DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Issız bakir ormanlarda güzel vakit geçirip muhteşem sonbahar renkleri içinde, üstelik çokta zor olmayan bir rotaya gidiyoruz.. Sakarya Geyve ilçesi Ilıca köyü ile Ceceler köyü arasında, ağırlıkla Kızılçam ormanı içinde hafif çıkışlı ve inişli 2 saatlik orman yolundan sonra çok güzel rahat bir patika ve devamında üzüm bağları arasından köye iniş şeklinde yaklaşık 5 saat civarı bir yürüyüş planlıyoruz.

Ödenek; ... TL (Ulaşım, Rehberlik dahil)

Yola Çıkış?
İncirli 06.30, Levent Durakları 07.00, Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devamla

Gezi Görselleri İçin Tıklayın... 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KADIKÖY KÜLTÜR GEZİSİ
İstanbul’un Anadolu yakasının kadim semti KADIKÖY kültür turunu Kasım ayında yapacağız.

Plan aynen şöyle; 
Kadıköy İskele Meydanı’nda “Beşiktaş iskelesi” önünde saat 10.00’da buluşacağız. Bu gezide rehberimiz semti çok iyi bilen ve girilecek kilise yetkililerini de bizzat tanıyan Semra Atilla arkadaşımız olacak. Kendisi aynı zamanda İtalyanca/İspanyolca rehber. Gezide kulaklık kiralanacak ve iletişimimiz kolay olacak.

İskele Meydanı, eserler ve semt anlatılacak sonra çarşı içine girilip kiliselere de girilecek. Kadıköy, özellikle Osmanlı’nın son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk döneminde entelektüellerin yaşadığı hatta barındığı bir semt olmuş. O kişiler ilgili çok hikayeler var tabii ki. Bir ara çay kahve molası verilecek ve Bahariye Caddesi civarları da gezilip oradan da Yel değirmeni semtine geçilip gezi orada bitirilecek. Bu tur yaklaşık olarak 4/5 saat sürebilir.
Evet, belki de sokaklarını her daim arşınladığımız ama hikayelerini öğrendiğimizde sadece bir çarşıdan ibaret olmadığını hayret ederek öğreneceğimiz Kadıköy’ü gezip, görüp, hatmetmek isteyenleri bekliyoruz.

Ödenek:  TL (Kulaklık ve rehberlik giderleri) (Sorunuz)

​Gezi Görseli için Tıklayın... 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GALATASARAYDAN KARAKÖY’A PERA KÜLTÜR GEZİSİ
Kasım ayı son haftasında hem Bizans hem de Osmanlı’nın geleneksel yuvası olan “tarihi yarımada”nın karşı yakasını Pera ve civarları gezip göreceğiz.

Plan aynen şöyle
Saat 10.00 gibi İstiklal Caddesi’nde Saint Antuan Kilisesi önünde buluşacağız. Kilise, Taksim’den gelirken Galatarasay Lisesi’ni geçince biraz ileride solda. İlk olarak bu abidevi İtalyan Katolik Kilisesi’ni görüp devam edeceğiz. Eski elçilikler sokağına girip birkaç tarihi binayı gördükten sonra Tomtom Sokağı’nda Gülbaba Türbesi’ni görüp hikayesini anlatacağız. Sonra İtalya Elçiliği ve Fransız Okulu/Mahkemesi yapılarını görüp tekrar caddeye çıkacağız.
Galata Mevlevihanesi’ne girip orayı ziyaret edecek, Mevlana hakkında bildiklerimizi sizinle paylaşacağız. Devamında Galata Kulesi civarına gidip burada bir kafede çay kahve molası vereceğiz. Kulenin aşağı sokaklarındaki “hendek” leri size gösterip sonra da kentin en eski taş yapılarını göreceğiz Cenevizlilerin yaptığı. Sonra “kamondo” merdivenlerinden aşağıya Perşembe Pazarı’na inip Arap Camii’yi göreceğiz. Yine bu semtte bulunan ve çok eski bir Ceneviz binası olan “mahkeme”de bir geç öğlen yemeği molası vereceğiz.

Uzunca bir yürüyüş ile Karaköy’e gidecek ve rıhtımdaki Yeraltı Camii’sini göreceğiz. Fransız Pasajı’nı, Türk Ortodoksların Kilisesini, bölgedeki apartmanların tepesindeki “Rus Kilise/Şapel” lerini göreceğiz. Günün son durağı ise taksilere binip gideceğimiz Beşiktaş semti olacak. Burada Deniz Müzesi’ne girecek ve Türklerin denizdeki maceralarını, işlerini öğreneceğiz.

Ödenek:  TL (Kulaklık ve rehberlik giderleri) (Sorunuz)
​Gezi Görseli için Tıklayın... 

GÖLYAZI-TİRİLYE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
İstanbul'dan hareket edip saat 09.00 gibi İznik Gölü’nün güneyinde, sırtını dağlara yaslamış 600 yıllık bir Osmanlı köyü olan Gürle’ye varacağız. Köy kahvesinin manzaralı bahçesinde kahvaltı yapıp sonrasında köy içindeki birkaç tarihi eseri de göreceğiz.

Ardından hemen yan köyde Gemiç’de bulunan bir lezzet durağına “Şentürk zeytinyağı imalathanesi”ne uğrayıp bu benzersiz ürünü satın alabiliriz. Yola devam edip 1,5 saatlik bir yolculuk ile eski adı Apolyont/Uluabat yeni adı ile Gölyazı beldesine varacağız. Uluabat Gölü’nde bir adada kurulu bu kadim köyü gezecek, sahilinde bir yürüyüş yapıp belki de balık mezatından göl balıkları satın alabileceğiz. Ailelerin kadınlı erkekli balığa çıktığı ve sulara nazlı bir şekilde salınmış gibi olan söğütler ile tüm fotoğraf tutkunlarını kendine çeken bir yer Gölyazı.

Günün son durağı ise Tirilye beldesi olacak. Bir dönemler Güney Marmara’nın merkezi gibi olan bu kadim belde muhteşem mimarili dokusu, 6.yy.kiliseleri ve Taş Mektebi ile çok önemli bir yer. Yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş ile köyü gezip sonra da sahildeki lezzet durağımız “şeker ev” de balık ya da deniz ürünleri ile karnımızı doyuracağız. İsteyenler köy içindeki diğer lokantalara gidebilir. Son olarak köy pazarına uğrar ve kadınların ürettiği çeşitli yerel lezzetleri satın alabiliriz.

Ödenek;  TL (Ulaşım, Rehberlik dahil)

Yola Çıkış?
İncirli 06.00, Levent Durakları 06.30, Kadıköy Evl.07.00 ve E-5 duraklarından devamla

Gezi Görselleri İçin Tıklayın... 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KILIÇKAYA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Parkur Nerede?
Sakarya ili Taraklı ilçesi Harkköy il Geyve ilçesi Bağcağız köyü arasında.

Nasıl bir Parkur?
Uzunca, zor, inişli çıkışlı ve keşifli bir parkur olacak. 1000 metrelerden başlayarak 1525 metrelik Kılıçkaya zirvesine çıkacağız. Devamında heyecanlı bir çarşak inişi yapıp aşağıya inecek ve ormanlar arasında yeni patikalar keşfederek batı yönünde aşağılara inip Bağcağız köyüne varacağız. onra da hep beraber orman içi patikalar ile parkuru tamamlayacağız. Yaklaşık 7 saatlik bir yürüyüş planlıyoruz.

Ödenek;  TL (Ulaşım, Rehberlik dahil)

Yola Çıkış?
İncirli 06.30, Levent Durakları 07.00, Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devamla

Gezi Görselleri İçin Tıklayın... 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TARİHİ YARIMDADA – SÜLEYMANİYE – FATİH BALAT KÜLTÜR GEZİSİ
Sevgili gezginler, adeta bir “hazine sandığı” gibi olan kadim kentimizi tanıma gezilerine devam ediyor ve bu kez Beyazıt/Fatih civarı kazan biz kepçe dolaşmaya keşfetmeye gidiyoruz.

Plan aynen şöyle;
Cumartesi günü saat 10.00 gibi Beyazıt Meydanı’nda buluşacağız. Üniversite önünden yürüyüşe başlayıp Süleymaniye Camii’ne gideceğiz. Caminin muhteşem mimarisini, özelliklerini, hikayelerini ve Sinan’ı konuşacak devamında bahçesinden panorama alıp Mimar Sinan’ın türbesini de görüp geri döneceğiz. Sırada Damat İbrahim Paşa Camii ve Şehzadebaşı Camii var. Sinan’ın çıraklık eseri olan Şehzadebaşı’nı görüp uzunca bir yürüyüş ile Fatih tarafına geçeceğiz. Valens Su Kemerlerini görüp İtfaiye Meydanından devam edeceğiz. Fatih semtindeki ünlü sütun Kıztaşı’na gideceğiz. Kıztaşı’nın hikayesini paylaşacak ve vakitler öğlen olduğu için oradaki lezzet durağı “Mahmut Usta”nın mekanına yemeğe geçeceğiz. Lokantanın paça çorbası muhteşem ve mönüde başka yemekler de var. Yemek sonrası aynı sokaktaki bir “Suriyelinin” dükkanından müthiş bir Arap mezesi olan “mekdus” satın alıp Fatih Camii’ne gideceğiz.

Fatih Camii’nde hem camiyi hem de Fatih Sultan Mehmet’i uzun uzun konuşacağız. Buradan yine uzunca bir yürüyüş ile Çukurbostan’a gidecek sonra da Yavuz Selim Camii’ni göreceğiz. Devamında ise bu kez aşağıya inişli bir yol ile Haliç kıyılarına inecek ve Fener Rum Patrikhanesi’nde geziyi bitireceğiz. Geçen kez corona nedeni ile patrikhane kilisesi kapalı idi. Bakalım belki de açılır.

Gezide daha iyi iletişim için kulaklıklarımız olacak. Bu güzel bir sonbahar günü “Tarihi Yarımada” da uzun uzun yürüyüp benzersiz yapıları görüp hikayelerini dinlemek ve tarihin farklı bir penceresinden bakmak isteyenler…

Ödenek:  TL (Kulaklık ve rehberlik giderleri)

Gezi Görseli için Tıklayın... 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GÜNÜBİRLİK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ – ÖZEKDERE – AYTEPE GEÇİŞ YÜRÜŞÜ
Ekim ayının son rotası olarak uzun süredir gitmediğimiz bir yere Özekdere’ye gideceğiz. Bu rotanın adı sizi yanıltmasın, orası muhteşem bir orman içi çayırlık alan. Bu çayırlıkta menderesler çizerek akan ve bir adımda geçebileceğiniz minik bir dere akıyor ve onun da adı Özekdere. Hemen herkesin hatta ilk kez gelecek olanların da rahatlıkla gelebileceği çok pitoresk bir rota burası.

Parkur Nerede?
Bursa ili İznik ilçesi Elmalı köyü Özekdere Mahallesi ile Kocaeli ili Kartepe ilçesi Servetiyecamii köyü Aytepe mahallesi arasında.
Nasıl bir Rota?
Köyden itibaren yarım saatlik bir yol ile çayıra varılacak ve sonra bir rüya gibi uzanan çayırlıkta iki saat kadar yol alınıp orman içine girilecek. Muhteşem kanyon panoraması alınıp aşağıya Soğukpınar’a inilecek patika ile. Orada bir çay molası verilip sonra da yarım saatlik bir yokuş ile yukarıya bizi bekleyen aracımızın yanına çıkılacak. İsteyenler ise çay molasından sonra daha uzun yürüyüp kanyon kenarı patikasından Servetiyecamii köyüne kadar yürür ve uzun yürüyen taifeyi de köyden alırız araç ile.
Ne Kadar Sürer?
Beş altı saat kadar.

Parkur Ganimeti? İznik’in yerel lezzetleri, muhteşem panoramalar.

Yola Çıkış?
İncirli 06.30 ,Levent Durakları 07.00,Kadıköy Evl.07.30 ve E-5 duraklarından devam.

Ödenek:  TL


HENDEK YAYLALARI - GÜNÜBİRLİK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Sakarya Hendek ilçesine ulaştıktan sonra araç ile 1600 m. rakımdaki Dikmen Yaylası’na çıkacağız. Buradan inişli bir patika ile küçük bir vadiye inecek, ardından yarım saatlik dik bir orman içi çıkış ve devamında inişle Beşoluk Yaylası’na varacağız. Burada vereceğimiz kısa mola sonrası Aksu Yaylası’na ulaşıp oradan da yine orman içi bir çıkış ve iniş ile Çiğdem Yaylası’na vararak burada uzunca bir mola vereceğiz. Mola sonrası bildik rota ile Turnalık ve Kındıra Yaylaları’na geçeceğiz. Kındıra’dan sonra ise bu kez keşif yaparak patikalar bulup Yeniyayla köyüne ineceğiz.

Yürüyeceğimiz alanlarda çoğunlukla göknar ve kayın ormanları içinde, sağlıklı devasa ağaçlı bir dokuda olacağız. Yürüyüş planımız yaklaşık 6-7 saat, İstanbul'a dönüşümüz ise yaklaşık 23.00 dolaylarında olacaktır.

Ödenek;  TL

Neler Dahil?
-Ulaşım
-Kahvaltı
-Öğle yemeği
-Rehberlik

Cebinden Ne Çıkacak
-Belirtilen hizmetler dışındaki ekstra giderler

Hareket;
İncirli Alfemo 06.30
Levent Durakları 07.00
Kadıköy Evl.07.30
ve E-5 duraklarından devam
 


 

Facebook Beğeni Sayfası

Twitter Hesabımız

YouTube Sayfamız

TamzaraTur İnstagram hesabı

İçimdekigöçebe İnstagram hesabı (Aktif)

Telegram Kanalımız

WhatSapp Duyuru Grubu

WhatSapp İletişim

Policy & Terms

*Geziler pandemi dönemine özgü yarım araç kapasitesi ile yapılmaktadır. *Kültür gezilerimizde sayı sınırlaması yoktur ama kulaklık sayısını önceden bilmemiz gerektiğinden geziden iki gün önce kesin kayıt olmanız gerekmektedir.


Payment Options

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Days : 1 | Nights : 0


Inclusions


  • Ulaşım
  • Öğlen yemeği
  • Ara Transferler

Exclusions


  •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
Write Review x

Please Note : Once review added cannot be deleted or updatedAdd to wishlist

Need Assistance?

0212 251 98 64 / 05054970578