Ağrı Dağı Efsanesi 16/06/2021


AĞRI DAĞI  EFSANESİ
================================ 
Ağrı Dağı ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek zirveli dağı. Bu özelliğinden dolayı uzun yıllar dağcılar ve alpin tarzda dağ yürüyüşü yapmak isteyen insanların ilgi odağı . Seyahat  olanaklarının  gelişmesiyle birlikte  ’80 ‘li  yıllarda   yoğun turist ilgisi aldı.Körfez savaşı başladığı 1991 yılına kadar Avrupa ve Amerika kıtasından çokca seyahat acentesi Ağrı Dağı zirve çıkış turları yaptırdı. 

Milli Parklar ve Dağcılık Federasyonu  Ağrı Dağı’nı  ‘’özel statü’’ içinde  görmekte. Dağın zirve çıkışı ve alanına erişim   ancak özel izinle ile mümkün.  Türkiye  vatandaşları için 24 saat , yabancılar için 48 saat önce   Karakoyunlu  Kaymakamlığına başvuru yapması  izin alması  gerekiyor . Zirve tırmanış organizasyonlarında grupların alan kılavuzları ve Dağcılık Federasyonu’ndan ‘’  gözlemci ‘’ bulundurması  gerekiyor. Yabancıların ayrıca   kişi başına 50 $ ücret yatırması gerekiyor. 

Ticari turlarda dağa yaklaşım çoğunlukla Doğubeyazıt yönünden Çevirme  veya Eli Köyü üstünden  olmakta. Kuzey yüzü olan Iğdır ili yönünden   gelenler için çıkış  Küp Gölü tarafından oluyor.Kuzey yaklaşımı lojistik açıdan tercih edilmiyor.
Çoğunlukla tırmanış grupları Doğubeyazıt’ta buluşuyor. Yapılan hazırlık sonrası arazi yollarına uygun özel araçlar ile Çevirme veya Eli Köyü kırsalına hareket edilir.Ortalama 2200m - 2400m yüksekliğine kadar araçla yolculuk edilir.
Bu noktadan sonra yürümeye başlayarak ilk kamp alanı olan 3.200 m. kampına ulaşılır. Bu  bir günlük plandır. Ertesi gün çoğunlukla dağ yüksekliğine alışmak için 4.200 m.’deki  kamp alanına  çıkıp tekrar 3.200 m. kampına geri dönülür. Deneyimli gruplar veya dağcılar bu  ‘’  tek ‘’günü  yapmazlar. Bir sonraki  yani üçüncü gün bin metrelik  yükseklik  kazanımı ile 4.200 m. kampına çıkılır. Burada kamp düzeninde geceleme yapılır. 4.200 m. kampı sonrası zirve yürüyüşü günüdür. Sabah erken saatte başlayan tırmanış teknik malzeme kullanmadan, alpin tarzda yani yürüyerek  sizi zirveye ulaştırır.
Ağrı Dağı ‘nın  ilgi görmesinin en büyük nedenlerinden biri teknik zorluğu olmayan bir zirve  olmasıdır. 5.165m yüksekliğe yürüyerek ulaşılır !   

Nuh’un Gemisi mitolojisinden ötürü   bu dağ çıkışını  inanç turizmi açısından da  besleyen bir etken.  

Körfez savaşı akabinde bölgede yaşanan güvenlik sorunları nedeni ile 1992 – 2002 yılları arasında ticari turlara kapalı kaldı. 2002 – 2015 yaz dönemine  dek kısa kesintiler  olsa da   turlar  sürdü. Bu organizasyonlar bölge ekonomisine büyük katkı  sağladı.   2015 ‘den bu yana   güvenlik sorunları   gerekçesiyle  dağ tırmanışa kapalı.

Mihmandar, alan kılavuzu, aşçı, taşımacılık yapan at sahipleri köylüler, kokartlı rehberler ve onlarca seyahat acentesi bölgenin tekrar tırmanışa açılmasını bekliyor.  Dağın 2.000 m. dolaylarındaki eteklerinde bulunan köylere dair yapılacak ziyaretler   bile  izin  gerektiriyor. 

--------------------------------------------- 

Nasıl gidilir?
Ağrı Dağı şu su dönem çıkışa  kapalı. Ancak açıldığında  deneyimli  bir  kuruluşu kullanın.
 

You might like